ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9853075
*
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday October 5 2015
at 19:13:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/10 09:18:27
1
100 kr
5/10 18:42:29
2
150 kr
5/10 18:44:39
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
today
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1300
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 18:13
*
GOUACHE
Condition: skadad
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday October 5 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/10 09:18:27 | 1 | 100 kr |
5/10 18:42:29 | 2 | 150 kr |
5/10 18:44:39 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
today
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
today
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 1300
Auction ends
today
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 18:13